Otevřít menu

Na úvodní stranu Obecní knihovna v Ratajích

sknizkoudozivota.cz MegaKnihy.cz Babička a dědeček do školky
Návštěv :
Celkem : 3983
Týden : 2
Dnes : 0
podrobnosti

OBRÁZEK : ok.jpg

 

Zřizovatelem knihovny je Obecní úřad Rataje u Kroměříže

Knihovna se nachází v 1. patře budovy místního OÚ.

 

kn.gif

Výpůjční doba:

Pátek: 13.00 - 17.00 hod.

E-mail knihovny: knihovna.rataje@seznam.cz

 

Provozní doba internetu
 Pondělí:    7.00 – 12.00  13.00 – 17.00
 Středa:    7.00 – 12.00  13.00 – 17.00

 

Čtenářství má v obci téměř 150 letou tradici, jak je popsáno na webové stránce “Historie“.  V současné době funkci knihovníka v obci již řadu let zastává paní Anežka Dundálková. Knihovna poskytuje výpůjční a informační služby, také bezplatný přístup ke službám sítě Internet. 

V  knihovně se neplatí žádný registrační poplatek. Čtenáři při první návštěvě pouze vyplní přihlášku a poté obdrží čtenářský průkaz. Za nezletilé děti podepisují přihlášku rodiče.

Skladba knihovního fondu je velmi pestrá. Obsahuje bohatý výběr románů pro ženy i muže, detektivky, historické romány atd. Na své si zde přijdou i děti a mládež. Pro ně jsou zde k dispozici pohádky, dívčí románky, dobrodružné knihy, příběhy o dětech apod. Je zde i výběr z populárně-naučné literatury. Knihovní fond se každým rokem rozrůstá o nové tituly, které jsou nakupovány z prostředků obce. Knihovní fond je také obohacován nákupem časopisů Vlasta a Naše krásná zahrada, o které je mezi čtenáři velký zájem. Nové knihy vybírá a nakupuje paní knihovnice tak, aby odpovídaly nejnovějším trendům a požadavkům čtenářů. Ve stálém fondu knihovny je 3220 svazků knih.

 

Pokyny pro využívání výpočetní techniky

 

Součástí knihovny je také počítačová místnost, kde jsou k dispozici čtenářům dva počítače, které jsou připojené k síti Internet. Paní knihovnice také každým rokem pořádá pro své čtenáře v knihovně tématicky zaměřená knihovnická posezení a besedy s dětmi.

Knihovna úzce spolupracuje s Knihovnou Kroměřížska-příspěvkovou organizací (KK) a   jsou jí poskytovány služby v rámci programu regionálních funkcí knihoven, které jsou financovány z rozpočtu Zlínského kraje a realizovány pověřenou knihovnou (KK). Kromě metodické a konzultační činnosti pracovníci Knihovny Kroměřížska pomáhají s revizemi a aktualizacemi knihovního fondu. Tato spolupráce započala v roce 2002, kdy obecní úřad  knihovnu zaregistroval na Ministerstvu kultury České republiky a byla podepsána zřizovací listina Obecní knihovny v Ratajích. Kromě metodické a konzultační činnosti pracovníci Knihovny. Také průběžně odborně zpracovávají nakoupené knižní novinky a dary. V roce 2007 přeznačili a přebalili celý knihovní fond. Knihovna Kroměřížska poskytuje 2× do roka (jaro a podzim) výměnné soubory různě tématicky zaměřených knih a obohacuje tak nabídku knižních  novinek.

V březnu roku 2011 pracovnice Knihovny Koměřížska elektronicky zkatalogizovaly knihovní fond v systému AKS Clavius REKS, díky kterému je možno vyhledávat všechny knihy (včetně knih zapůjčených výměnných souborů) v on-line katalogu (do katalogu se dostanete z hlavní nabídky webových stránek naší knihovny – menu „On-line katalog“). Také vytvořili webové stránky knihovny, na kterých se dozvíte spoustu informací o současnosti i historii naší knihovny.

 

Nápověda k vyhledávání v on-line katalogu

 

Knihovna má co našim občanům nabídnout, a proto neváhejte a využijte nabízených služeb !!!

MZ


Knihovna v číslech, aneb ohlédnutí za rokem 2019 


Do knihovního fondu bylo zapsáno 121 knih. Počet registrovaných čtenářů 87, počet návštěvníků 1209  a počet výpůjček 3663. Fond byl obohacen 4 výměnnými soubory z Knihovny Kroměřížska v počtu 200 sv. Čtenáři a návštěvníci knihovny mohli navštívit 1 akci.

 


K nahlédnutí: